Pirinç Pilavı | Pirinç Pilavı Çeşitleri ve Tarifleri...

Pirinç Pilavı

Pirinç Pilavı

Pilav Çeşitleri

ekledi.

Yorum Yaz

889 kez incelendi.

Pilav yapmak ustalık ister derler, hatta eskiler ev hanımlarını yaptıkları pilav ile denerlermiş. Bence pilav yapmanın ustalığı tarife birebir uymaktan gelir. Unutmayın ki en iyi aşçı tarife en çok uyandır :)

Benim pilav ölçüm her zaman 1 su bardağı pirince, 1,5 su bardağı su ya da et suyudur (birçok insan et ya da tavuk bulyonu sevmese ve kullanmak istemeseler de, ben pilavıma katmaktan çok keyif alıyorum).

 

Pişirirken Problem Yaşayanlar İçin İyi Pilavın Sırları

Pilavın lezzetini artırmak için pirinci önce tereyağı veya margarin ile kavurmayı deneyin. Pilavın pişme suyuna eklenen sıvı yağ da pirinçlerin yapışmasını engeller ve pilavın tane tane olmasını sağlar.

Eğer sade pilav pişiriyorsanız, pişme suyuna ekleyeceğiniz 1-2 çay kaşığı limon suyu, pilavın rengini daha beyaz yapacaktır.

Pilavın pişip pişmediğini pirinç tanesini ancak tadarak anlayabilirsiniz. Taze, yenilebilir yumuşaklıkta ama dişe gelir sertlikte olmalıdır.

Eğer tarifte verilen pişme süresi tamamlandığında pirinçler hala fazla sertse ve pilav suyunu çekmişse, 1/4 ölçü sıcak su ilave edin. Pirinçler bu suyu çekinceye kadar pişirin.

Pişirmede karşılaşabileceğiniz diğer bir problem ise pilavın pişmiş ama lapalaşmış olmasıdır. Bunun da kolayı var. Pilavı çok kısık ateşte bir çatalla havalandırarak, suyunu tamamen çekinceye kadar karıştırın.

Bir ya da iki gün önceden pişirdiğiniz pilavı tekrar ısıtıp yiyecekseniz, ilk günkü gibi tane tane olması için kısık ateşte, 1-2 yemek kaşığı su ekleyerek, karıştırmadan ısıtın. Karıştırmak, pirinç tanelerini kıracağı için tencereyi arada bir sallayarak pilavı alt-üst etmeniz yeterli olacaktır.

Pilavı pişirirken asla karıştırmayın. Çünkü sudaki pirinci karıştırmak nişastanın açığa çıkmasına ve tanelerin birbirine yapışmasına yol açar.

Son olarak artan pilavınızı çorbalarda ve sulu yemeklerde kullanabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Ancak pirinçleri, pişirdiğiniz yemeğe son anda ilave etmeyi unutmayın. Aksi halde zaten pişmiş olan pirinç yumuşar ve dağılarak görüntüyü etkiler.

 

Malzemeler (4 Kişilik)

  • 2 su bardağı pilavlık pirinç
  • 2-3 çorba kaşığı tereyağı
  • 3 su bardağı sıcak su (et suyu-tavuk suyu)
  • Tuz (ya da et bulyon)

 

Hazırlanışı

  1. Pirinci ayıklayın süzgece koyun, nişastası akana kadar 2 -3 su yıkayın.
  2. Ilık suda ıslatıp 10 dk. bekletin,tekrar bol suyla yıkayıp iyice süzün.
  3. Ne suyu kullanacaksanız kaynatın ve sıcak kalmasını sağlayın. Tencerede tereyağını eritin ve pirinç ilave edin, pirinçler cam gibi olup birbirine yapışmayacak hale gelene kadar kavurun. (tahta kaşık kullanmanızı tavsiye ederim)
  4. Sıcak suyu ilave edip tuz atın ve üzeri nokta nokta olana kadar yüksek ateşte, suyunu çekmeye başlar başlamaz kısık ateşte pişirin.
  5. Suyunu çekince altını kapatın ve 5-10 dakika dinlendirin. Servis yapmadan karıştırın ve tabaklara alın.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz